9 Mart 2014 Pazar

ŞİLE BEZİ ŞÖMENTABLA


Merhaba sevgili sanatsever- el işi sever dostlar...

Bu postumda sizinle biraz el nakışı üzerine konuşalım var mısınız?

Geçtiğimiz 23 Nisan tatilinde eşim, oğlum Şile ve Ağva gezisine çıkmıştık günübirlik. Güzel anıların yanında, o günden hatıra bir kırmızı Şile bezi elbise, eşime Şile bezinden bir gömlek ve küçücük yerel dokumaların satıldığı bir dükkandan aldığım Şile bezi dokuması kaldı geriye... Buna muhakkak zarif bir nakış işlemeliyim diye düşünmüştüm alırken. Yaz, tatile çıkmadan önce yapacağım modele karar verdim.

Modeli Elİşi dergisi 7. sayıda yapılmış bir çalışmadan birebir aldım. Henüz büyük çaplı ilk çalışmam olduğunu düşünerek kendi tasarladığım bir modeli, tekniği uygulamak korkuttu gözümü. Ancak saçak ve kenar bezemesini kendim tasarladım. 

Kumaş olarak yukarıda da bahsettiğim gibi Şileden aldığım el dokuması Şile Bezini kullandım. İplikler DMC Satin Floş iplikler. 

Nakış tekniği olarak epey farklı teknikleri içeren bir model. Bir kısmını ilk defa uyguladım. Önce bir örnek bezinde denemeler yaptım. 

Birbirinden farklı teknikleri öğrenmek için Tuva Yayıncılığın El Nakışı Rehberinin çok büyük faydasını gördüm. 

Modelde sap işi, Fransız Düğümü, Rokoko, sarma, verev sarma, iğne ardı, hristo teyeli, sinek işi, buğday ilmeği, başak işi, Çin iğnesi, zincir işi... gibi başlıca teknikleri uyguladım.

İlk iğneyi de tatil dönüşü Eylül ayı gibi vurdum. Ocak gibi bittiğini varsayarsak 5 ay sürmüş kabaca.

Aşağıda işlemenin ortalarına gelince çektiğim bir detay var...


Burada da bitmiş ve evimi süsleyen halini görüyorsunuz farklı kombinasyonlarda...Bir yakın detay...


Modelin asıl yoğun olduğu bölge, diğer uçta tek bir çiçek var.


Bildiğiniz gibi Şile Bezi dokumasında genelde kenarda sltın ya da gümüş iplikle bir kenar oluyor. Ben de buna uygun olacak şekilde el nakışı simiyle kuş gözü yaptım. Nakış simi pek esnek olmadığı için biraz zorlandım açıkçası...

Saçak için de kenarlardan ip çektim be aralara altın rengi çelik pullar koyarak büktüm...El nakışı konusunda bu örtü ile acemiliğimi attığımı, yeni teknikler ve tecrübeler edindiğimi düşünüyorum...

Sağlıcakla kalın...


4 yorum:

 1. harika olmus ellerinize saglik ne kadar guzeller :) Gule gule kullanin
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 2. İnsanın kullanmaya kıyamayacağı nefis bir çalışma, elinize gözlerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, kullanıyorum ben ama severek

   Sil